Odwoływanie wizyty

Nieobecność na wizycie należy zgłaszać najpóźniej 24 h przed planowanym terminem spotkania.
W sytuacji nie odwołania potwierdzonej wcześniej wizyty, pacjent zobowiązany jest do pokrycia 50 % ceny usługi.
Prosimy również o punktualne stawianie się na umówioną terapię gdyż wizyty nie są przedłużane.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta to przede wszystkim wywiad i badanie pacjenta dlatego prosimy o zabranie ze sobą aktualnej dokumentacji medycznej.
Podczas badania często potrzebne jest rozebranie się do bielizny, dlatego prosimy o właściwe przygotowanie się w celu zapewnienia sobie i nam komfortu w trakcie spotkania.
(Odpowiednia i komfortowa bielizna lub strój do przebrania). W czasie trwania wizyty prosimy o wyciszenie telefonu i wyłączenie wibracji.

Pierwsza wizyta dzieci

Przed wizytą prosimy o zmianę pieluszki u maluszków oraz odpowiednio wcześniejsze ich nakarmienie tak aby nie tracić czasu w trakcie terapii.
Dzieci starsze prosimy o właściwe przygotowanie się do wizyty tj. komfortowa bielizna bądź strój.

Przebywanie w poczekalni

Uprzejmie prosimy o zachowanie ciszy w poczekalni tak aby zapewnić komfort pracy w gabinetach.

Przygotowanie do wykonania wkładek ortopedycznych ICB Medical

Obuwie:
Obuwie, do którego chcemy wykonać wkładki ortopedyczne, nie powinno być zniszczone. Ponieważ uzyskanie właściwej korekcji w takim obuwiu może być trudne. Buty nie powinny posiadać wsparcia ortopedycznego lub dać się w łatwy sposób wyjąć.
Najlepszym rozwiązaniem jest przynieść kilka par rodzajów obuwia, to znaczy buty sportowe, buty na co dzień, oraz buty do pracy, w przypadku dzieci obuwie szkolne. Takie rozwiązanie ułatwi proces wykonania, a potem przekładania wkładek ortopedycznych.

Rozmiar obuwia:
Buty nie powinny być za małe oraz za duże, najlepiej jeśli można wyjąć wkładkę fabryczną. Jeśli nie jesteśmy pewni co do prawidłowej wielkości, należy wyjąć wkładkę fabryczną i postawić stopę na niej. Jeśli większa część stopy wystaje poza obrys wkładki, znaczy to, że buty są za małe. W bardzo prosty sposób można zmierzyć długość stopy, przykładając piętę pod kątem prostym do ściany i mierząc długość od ściany do końca najdalej wystającego palca z przodu stopy.

Pacjent:
Pacjent powinien mieć ze sobą krótkie spodenki oraz T-shirt, lub być przygotowany do rozebrania się do bielizny w celu oceny posturalnej, biomechanicznej i funkcjonalnej. Jeśli pacjent ma bolesne modzele, odciski lub inne zmiany na stopach powinien przyjść po wkładki ortopedyczne przed wykonaniem zabiegu podologicznego. Będzie to ułatwieniem oceny stanu pacjenta dla fizjoterapeuty.

Badania: Nie ma potrzeby wykonania dodatkowych badań przed zrobieniem wkładek ortopedycznych. Jednak w czasie wizyty może okazać się, że fizjoterapeuta lub lekarz zaleci dodatkowe badanie, zależy to od indywidualnej oceny. Jeśli pacjent posiada badania obrazowe (RTG, USG, RM, TR) związane z aparatem ruchu, powinien je zabrać ze sobą na wizytę, ponieważ mogą okazać się pomocne w czasie oceny biomechanicznej.

PRZYSTOSOWANIE SIĘ DO WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH ICB MEDCIAL

Niezwykle ważną rzeczą jest, aby stopniowo przyzwyczajać się do wkładek ICB Medical, oraz zastosowania się do kilku prostych kroków.
 
 • Pierwszego dnia pacjent powinien nosić wkładki ortopedyczne przez godzinę (lub do momentu wystąpienia dyskomfortu)
 • Drugiego dnia powinien nosić wkładki ortopedyczne przez dwie godziny, następnie zwiększając stopniowo każdego kolejnego dnia czas noszenia, aż do uzyskania pełnego wymiaru dziennego chodzenia w obuwiu.
 • Kontrola stawów kolanowych – jeśli pojawią się symptomy takie jak ból, obrzęk lub zwiększona ciepłota w okolicach kolan, należy przestać użytkować wkładki oraz niezwłocznie poinformować fizjoterapeutę, który wykonywał wkładki o tym fakcie.
 • Wkładki, które zostały wykonane do sportu, przez pierwsze dwa tygodnie powinny być używane tylko na co dzień. Dopiero po tym okresie można stopniowo włączać je do aktywności fizycznej.
 • W przypadku kiedy pojawią się bóle mięśniowe, należy wyjąć wkładki i dać odpocząć stopom przez jeden dzień .
 • Należy zwrócić uwagę, czy przy przekładaniu wkładek do innych butów zostały one umieszczone prawidłowo, mianowicie usunięto wszystkie dodatkowe elementy z butów (wkładki fabryczne, podpiętki i inne zbędne elementy) oraz zostały umieszczone w ten sposób, że lewa wkładka do lewego buta a prawa do prawego.
KONSERWACJA WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH ICB MEDICAL
 • Wkładki należy czyścić ręcznie, przy użyciu detergentu oraz wody.
 • Wkładki należy pozostawić do wyschnięcia lub przetrzeć ręcznikiem papierowym.
 • Wkładek nie należy prać w pralce lub zmywarce.
 • Nie należy stosować substancji żrących ani rozpuszczających piankę EVA.
 • Wkładki można dezynfekować, za pomogą płynu (wkładki posiadają powierzchnię grzybo i bakerio statyczną)
 • Wkładek nie należy suszyć mechanicznie, za pomocą suszarki, lub poddając innym źródłom ciepła.
 • Wkładek nie należy samemu docinać, szlifować ani próbować odkształcić za pomocą ciepła.
 • Po skończeniu użytkowania, wkładki należy wyrzucić do pojemnika ze zmieszanymi odpadami. Nie należy ich palić ani wrzucać do pojemników z recyklingiem.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak długo muszę nosić wkładki ortopedyczne?
Aby uzyskać jakąkolwiek formę korekcji, należy robić 70% dziennego przebiegu na wkładkach ortopedycznych. To znaczy nosić wkładki w obuwiu, w którym najwięcej robimy kroków w ciągu dnia. Mogą to być zajęcia sportowe, praca związana z chodzeniem lub szkoła w przypadku dzieci i zajęcia sportowe pozalekcyjne związane z bieganiem. Idealnym rozwiązaniem jest, noszenie wkładek ortopedycznych za każdym razem kiedy zakładamy buty. Pierwsze wyniki korekcji można zaobserwować już po 2-3 miesiącach u dzieci, a osób dorosłych po około pół roku. Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę indywidualne uwarunkowania pacjenta oraz jego sprawność i dzienną aktywność.

Jak często powinienem przechodzić kontrolę wkładek ortopedycznych?
Częstotliwość kontroli ustalana jest indywidualnie przez fizjoterapeutę i pacjenta, jednak zalecamy, aby odbywała się co około pół roku.

Czy do każdego rodzaju obuwia mogę przełożyć wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne należy przekładać między butami podobnego rodzaju i kroju. Najważniejsze, aby buty, do których wkładamy wkładki były płaskie w środku i nie miały żadnego wsparcia ortopedycznego (podparcie na łuk podłużny, buty dla pronatorów, obcas Thomasa itp.) Posiadamy w asortymencie duży wybór wkładek ortopedycznych, dlatego można dopasować je do praktycznie każdego rodzaju obuwia.

Jakie buty muszę mieć do wkładek?
Buty, do których chcemy zrobić wkładki, powinny mieć zakrytą piętę, oraz miały możliwość wyjęcia wkładek fabrycznych. Drugą dość ważną sprawą jest, to aby buty nie były za małe ani za duże dla pacjenta.